LTC1540CS8#PBF
DigiKey Part Number
LTC1540CS8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1540CS8#PBF
Description
IC COMPARATOR 1 W/VOLT REF 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1540CS8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Max)
680nA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
CMRR, PSRR (Typ)
80dB CMRR, 80dB PSRR
Packaging
Tube
Propagation Delay (Max)
60µs
Part Status
Active
Hysteresis
50mV
Type
with Voltage Reference
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Number of Elements
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
CMOS, TTL
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2V ~ 11V, ±1V ~ 5.5V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input Offset (Max)
12mV @ 5V