G3VM-31WR(TR05)/G3VM-61WR(TR05)/G3VM-101WR(TR05)/G3VM-201WR(TR05) Relays
Omron's G3VM-_WR series are P-SON 4-pin, high-current, and low ON resistance type relays
- Small with high current
- -40°C to +110°C ambient temperature: allows for higher design flexibility
- Improved radiation performance
- Allows better solder shape
- G3VM-31WR(TR05) P-SON package
- High current: 4.5 A continuous load current at 30 V (AC or DC)
- G3VM-61WR(TR05) P-SON package
- High current: 3 A continuous load current at 60 V (AC or DC)
- G3VM-101WR(TR05) P-SON package
- High current: 2 A continuous load current at 100 V (AC or DC)
- High current and voltage: 350 mA continuous load current at 200 V (AC or DC)