SISD5300DN N-Channel 30 V MOSFET
Vishay’s MOSFET delivers high power density and increased thermal performance
Image of Vishay's SISD5300DN N-Channel 30 V MOSFETVishay's versatile 30 V N-channel TrenchFET® Gen V power MOSFET features source flip technology in a 3.3 mm by 3.3 mm PowerPAK® 1212-F package. Occupying the same footprint as the PowerPAK 1212-8S, the SiSD5300DN offers 18% lower on-resistance to increase power density while its source flip technology reduces thermal resistance by +63°C/W to +56°C/W. In addition, the MOSFET’s FOM represents a 35% improvement over previous-generation devices, which translates into reduced conduction and switching losses to save energy in power conversion applications.
PowerPAK1212-F source flip technology reverses the usual proportions of the ground and source pads, extending the area of the ground pad to provide a more efficient thermal dissipation path and thus promoting cooler operation. At the same time, the PowerPAK 1212-F minimizes the extent of the switching area, helping to reduce the impact of trace noise. In the PowerPAK 1212-F package specifically, the source pad dimension increases by a factor of 10, from 0.36 mm to 4.13 mm, enabling a commensurate improvement in thermal performance. The PowerPAK1212-F’s center gate design also simplifies the parallelization of multiple devices on a single-layer PCB.
Features
  • Source flip technology in a 3.3 mm by 3.3 mm PowerPAK 1212-F package
  • On-resistance: 0.71 mΩ at 10 V
  • On-resistance times gate charge FOM: 42 m*nC
  • Low thermal resistance: +56°C/W
  • 100% RG- and UIS-tested
  • RoHS-compliant and halogen-free
Applications
  • Secondary rectification
  • Active clamps
  • Battery management systems (BMS)
  • Buck and BLDC converters
  • OR-ing FETs
  • Motor drives
  • Load switches for welding equipment and power tools
  • Servers
  • Edge devices
  • Supercomputers
  • Tablets
  • Lawnmowers and cleaning robots
  • Radio base stations