HF625/06-100M
DigiKey Part Number
HF06S-70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF625/06-100M
Description
CBL RIBN 6COND 0.039 GRAY 229.7'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 6 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 229.7' (70.00m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Conductors
6
Ratings
UL Style 21682
Pitch
Features
Zippable
Length
229.7' (70.00m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG