TPL710F12-3TR
DigiKey Part Number
5503-TPL710F12-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL710F12-3TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL710F12-3TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL710F12-3TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
TPL710F12-3TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 200mA