TPL740F28-5TR
DigiKey Part Number
5503-TPL740F28-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL740F28-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL740F28-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL740F28-5TR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
PSRR
60dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V