CY8C24794-24LTXI
DigiKey Part Number
448-CY8C24794-24LTXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C24794-24LTXI
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 56-QFN (8x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C24794-24LTXI Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 48x14b; D/A 2x9b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz