LM3S1P51-IBZ80-C5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 428
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 806
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)
LM3S1P51-IBZ80-C5
DigiKey Part Number
296-28527-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3S1P51-IBZ80-C5
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3S1P51-IBZ80-C5 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
24K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz