S-1333D33-M5T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 1,243
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1333D33-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-3095-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333D33-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
38 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 100mA