S-19255A18A-M5T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-19255A18A-M5T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19255A18A-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
89 µA
Series
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 200mA