S-35390AH-J8T2U
DigiKey Part Number
1662-S-35390AH-J8T2UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-35390AH-J8T2U
Description
S-35390AH-J8T2U
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Interface
2-Wire Serial
Manufacturer
ABLIC Inc.
Voltage - Supply
1.3V ~ 5.5V
Series
Voltage - Supply, Battery
1.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Timekeeping (Max)
1.2µA ~ 1.4µA @ 3V ~ 5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Type
Clock/Calendar
Mounting Type
Surface Mount
Features
Alarm, Leap Year
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)