ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-T
DigiKey Part Number
535-ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-T
Description
CRYSTAL 28.63636MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28.63636 MHz ±15ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM10-28.63636MHZ-8-7A15-T Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
28.63636 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)