ABM10A-16.000MHZ-D2Y-T3
DigiKey Part Number
535-ABM10A-16.000MHZ-D2Y-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM10A-16.000MHZ-D2Y-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM10A-16.000MHZ-D2Y-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10A-16.000MHZ-D2Y-T3
Description
CRYSTAL 16.000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±15ppm Crystal 8pF 80 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.021" (0.53mm)