ABM11-40.000MHZ-9-B1U-T3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 13,731
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 571
Datasheet
In Stock: 2,985
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
TXC CORPORATION
40 MHz ±10ppm Crystal 9pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABM11-40.000MHZ-9-B1U-T3
DigiKey Part Number
ABM11-40.000MHZ-9-B1U-T3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11-40.000MHZ-9-B1U-T3
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 9PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM11-40.000MHZ-9-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
9pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.023" (0.59mm)