ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3
DigiKey Part Number
535-ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM11N-16.0000MHZ-10-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)