ABM14N-40.0000MHZ-8-N1U
DigiKey Part Number
535-ABM14N-40.0000MHZ-8-N1UCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM14N-40.0000MHZ-8-N1UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM14N-40.0000MHZ-8-N1U
Description
CRYSTAL 40MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (1x.80)
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.031" W (1.00mm x 0.80mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF