ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3
DigiKey Part Number
535-ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz ±20ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8G-12.288MHZ-18-D2Y-T3 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12.288 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)