ABM8W-40.0000MHZ-4-B1U-T3
DigiKey Part Number
535-14086-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14086-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14086-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8W-40.0000MHZ-4-B1U-T3
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 4PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 4pF 30 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8W-40.0000MHZ-4-B1U-T3 Models
Category
Load Capacitance
4pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)