ABS05W-32.768KHZ-J-2-T
DigiKey Part Number
535-ABS05W-32.768KHZ-J-2-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS05W-32.768KHZ-J-2-T
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 4PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 4pF 75 kOhms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABS05W-32.768KHZ-J-2-T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
75 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
4pF