AIMC-Q0201HQ-4N7H-T
DigiKey Part Number
535-AIMC-Q0201HQ-4N7H-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AIMC-Q0201HQ-4N7H-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AIMC-Q0201HQ-4N7H-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMC-Q0201HQ-4N7H-T
Description
FIXED IND 4.7NH 350MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 350 mA 400mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
4.4GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max