AOCTQ5-V-10.000MHZ-I3-SW
DigiKey Part Number
535-12721-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOCTQ5-V-10.000MHZ-I3-SW
Description
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ SNWV TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 5V 6-DIP (1.000", 25.40mm), 5 Leads
EDA/CAD Models
AOCTQ5-V-10.000MHZ-I3-SW Models
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±3ppb
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
6-DIP (1.000", 25.40mm), 5 Leads
Type
Size / Dimension
1.417" L x 1.063" W (36.00mm x 27.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)