AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5
DigiKey Part Number
535-AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
535-AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
AST3TQ-T-40.000MHZ-28-T5 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±280ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
7mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)