ASTX-H12-40.000MHZ-I25-T
DigiKey Part Number
535-ASTX-H12-40.000MHZ-I25-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASTX-H12-40.000MHZ-I25-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASTX-H12-40.000MHZ-I25-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASTX-H12-40.000MHZ-I25-T
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ HCMOS
Detailed Description
40 MHz TCXO HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ASTX-H12-40.000MHZ-I25-T Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±2.5ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
6mA
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)