52742-3140M-001
DigiKey Part Number
4294-52742-3140M-001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52742-3140M-001
Description
0.5MM MXM CONN. SMT D/R R/A H=7.
Customer Reference
Detailed Description
314 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.020" (0.50mm) Black
Category
Features
Board Guide, Solder Retention
Manufacturer
Aces Connectors
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
314
Color
Black
Card Thickness
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.020" (0.50mm)