2BHR-34-VUA
DigiKey Part Number
2057-2BHR-34-VUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2BHR-34-VUA
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC