DB25-PD-SL
DigiKey Part Number
2057-DB25-PD-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PD-SL
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Copper Alloy
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C