DB25-PL-24
DigiKey Part Number
2057-DB25-PL-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PL-24
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DB25-PL-24 Models
Category
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C