HU2W331MCZS3WPEC
DigiKey Part Number
4193-HU2W331MCZS3WPEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HU2W331MCZS3WPEC
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 310mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C