ACS37042KLHBLT-010B3
DigiKey Part Number
620-ACS37042KLHBLT-010B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37042KLHBLT-010B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37042KLHBLT-010B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37042KLHBLT-010B3
Description
CURRENT SENSOR HE 10A SOT-23W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±10A 1 Channel Hall Effect Bidirectional SOT-23W
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Mfr
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
10mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Output
Analog Voltage
Package / Case
SOT-23W
Sensitivity
132mV/A
Supplier Device Package
SOT-23W
Frequency
DC ~ 125kHz