ACS725LLCTR-30AB-S
DigiKey Part Number
620-ACS725LLCTR-30AB-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS725LLCTR-30AB-S
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 30A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±30A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Response Time
4µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
44mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Linearity
±1.5%