ACS730KLCTR-50AB-T
DigiKey Part Number
620-1794-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1794-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS730KLCTR-50AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
40mV/A
Frequency
1MHz