MT40A1G16TD-062E:F
DigiKey Part Number
1450-MT40A1G16TD-062E:F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT40A1G16TD-062E:F
Description
MT40A1G16TD-062E:F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit POD 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (7.5x13)
Category
Memory Interface
POD
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Box
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Active
Access Time
19 ns
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Format
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)