AOTF15S60 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 334
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1,895
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Similar
onsemi
In Stock: 625
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 685
In Stock: 526
In Stock: 814
In Stock: 306
N-Channel 600 V 15A (Tc) 27.8W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF15S60
DigiKey Part Number
785-AOTF15S60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF15S60
Description
MOSFET
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
717 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
27.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 7.5A, 10V