AOZ2262AQI-10
DigiKey Part Number
785-1886-2-ND - Tape & Reel (TR)
785-1886-1-ND - Cut Tape (CT)
785-1886-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOZ2262AQI-10
Description
IC REG BUCK ADJ 10A 22QFN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 10A 22-PowerVFQFN
Category
Voltage - Input (Max)
28V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
23.8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
22-QFN (4x4)
Voltage - Input (Min)
4V