RK11K1140AHZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4809-RK11K1140AHZ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RK11K1140AHZ |
Description | POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Gangs 1 |
Manufacturer Alps Alpine | Adjustment Type Top Adjustment |
Series | Rotation 300° |
Packaging Tray | Termination Style PC Pins, Board Locks |
Part Status Active | Actuator Type Flatted |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Length 0.886" (22.50mm) |
Tolerance ±20% | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Power (Watts) 0.05W, 1/20W | Bushing Thread M9 x 0.75 |
Built in Switch None | Mounting Type Panel Mount |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Rectangular - 0.618" x 0.433" Face (15.70mm x 11.00mm) |