RK12L12C0A0G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4809-RK12L12C0A0G-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RK12L12C0A0G |
Description | POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 2 Gang Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RK12L12C0A0G Models |
Category | Taper Logarithmic |
Manufacturer Alps Alpine | Number of Gangs 2 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tray | Rotation 300° |
Part Status Active | Termination Style PC Pins, Board Locks |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Flatted |
Tolerance ±20% | Actuator Length 1.181" (30.00mm) |
Power (Watts) 0.05W, 1/20W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch None | Mounting Type Through Hole |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Rectangular - 0.610" x 0.472" Face (15.50mm x 12.00mm) |