CYF4L6-60V/BL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 11
Datasheet
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 52
Datasheet
Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 10-24 AWG
CYF4L6-60V/BL
CYF4L6-60V/BL
Terminal Blocks
CYF4L6-60V/BL
DigiKey Part Number
1920-CYF4L6-60V/BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CYF4L6-60V/BL
Description
DIN TERM BLK SCREW FUSE LED
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - IEC
1000V
Manufacturer
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
600V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
10-24 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-4mm²
Type
Disconnect
Features
LED Indicator
Disconnect Type
Fuse
Color
Black
Number of Positions
2
Fuse Type
5mm x 20mm, 5mm x 25mm
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Terminal - Width
6.0mm
Stripping Length
10mm
Termination Style
Screw
Base Product Number
Current - IEC
10 A