AB-FD02408-19712-8A1-12S
DigiKey Part Number
2007-AB-FD02408-19712-8A1-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FD02408-19712-8A1-12S
Description
LED MOD AB-FD RGBW LNR STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Category
Current - Test
590mA Red, 590mA Green, 590mA Blue, 590mA White
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V Red, 24V Green, 24V Blue, 24V White
Packaging
Strip
Lumens/Watt @ Current - Test
6 lm/W Red, 16 lm/W Green, 4 lm/W Blue, 24 lm/W White
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
Red, Green, Blue, White (RGBW)
Features
IP67
Wavelength
625nm Red, 528nm Green, 470nm Blue
Size / Dimension
304.80mm L x 14.50mm W
Configuration
Linear Light Strip, Flexible
Height
6.50mm