A1545.N0750.14
DigiKey Part Number
288-A1545.N0750.14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1545.N0750.14
Description
CABLE GLAND 6.5-14MM 3/4" NPT
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Polyamide (PA), Nylon 3/4" NPT Black
Category
Thread Size
3/4" NPT
Manufacturer
American Electrical Inc.
Thread Length
0.591" (15.00mm)
Series
Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bag
Includes
Sealing Ring
Part Status
Active
Color
Black
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP54/IP68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
Outside Cable Diameter (Min)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.551" (14.00mm)