A1555.N0750.14
DigiKey Part Number
288-A1555.N0750.14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1555.N0750.14
Description
CABLE GLAND 6.5-14MM 3/4" NPT
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Polyamide (PA), Nylon 3/4" NPT Light Gray
Category
Thread Size
3/4" NPT
Manufacturer
American Electrical Inc.
Thread Length
0.591" (15.00mm)
Series
Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bag
Includes
Sealing Ring
Part Status
Active
Color
Light Gray
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP54/IP68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
Outside Cable Diameter (Min)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.551" (14.00mm)