AZ2280-1C-24A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 497
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
AZ2280-1C-24A
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-24A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-24A
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
4.8 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
240 mA