AZ2800-2CE-120A6E
DigiKey Part Number
3385-AZ2800-2CE-120A6E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2800-2CE-120A6E
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
96 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
24 VAC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
600VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
3.6 kOhms