2M805-001-16M12-26SA
DigiKey Part Number
2M805-001-16M12-26SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M805-001-16M12-26SA
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2M805-001-16M12-26SA Models
Features
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
12-26
Cable Opening
0.585" (14.86mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C