2M805-002-16M9-10SA
DigiKey Part Number
2M805-002-16M9-10SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M805-002-16M9-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Features
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C