CN-DSUBHD15SK-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD15SK-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD15SK-000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Wire Gauge
22-30 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C