17EHD078SAA232
DigiKey Part Number
17EHD078SAA232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD078SAA232
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78P VERT SLDR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Number of Rows
4
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C