L177HDA26SD1CH4R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 127
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
In Stock: 122
In Stock: 73
Amphenol CONEC
In Stock: 19
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L177HDA26SD1CH4R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177HDA26SD1CH4R
DigiKey Part Number
L177HDA26SD1CH4R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDA26SD1CH4R
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L177HDA26SD1CH4R Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C