L177HDA26SVFM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L177HDA26SVFM-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L177HDA26SVFM |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 26P SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L177HDA26SVFM Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 16.0µin (0.41µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Contact Form Stamped |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |