20021221-00030C4LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 78
Datasheet
Connector Header Surface Mount 30 position 0.050" (1.27mm)
20021221-00030C4LF
DigiKey Part Number
20021221-00030C4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00030C4LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC