20021321-00024T4LF
DigiKey Part Number
609-3774-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021321-00024T4LF
Description
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021321-00024T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Number of Positions
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Insulation Material
Plastic
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)